Top

5 signálov vášho tela, že práve ovulujete

5 signálov vášho tela, že práve ovulujete

Ovulácia je prirodzenou a nevyhnutnou súčasťou ženského menštruačného cyklu a zohráva kľúčovú úlohu pri otehotnení. Ak chcete lepšie spoznať svoje telo, mali by ste vedieť, kedy nastáva tá vaša.

Z biologického hľadiska je ovulácia uvoľnenie zrelého vajíčka z vaječníkov, ktoré prichádza do maternice a čaká na oplodnenie. Celé vaše telo mu v tom pomáha a snaží sa, aby došlo k vzniku nového života.

Kedy nastáva ovulácia?

Počas jedného cyklu dochádza zvyčajne k uvoľneniu jedného vajíčka a samotná ovulácia pri pravidelnej 28-dňovej menštruácii pripadá približne na 15. deň cyklu. Bohužiaľ, ženské telo sa neriadi matematikou a každá žena má rozdielne dlhý cyklus. Aj tu existuje pomôcka na to, aby ste si vedeli deň ovulácie približne vypočítať.  

Vo všeobecnosti platí, že ovulácia nastáva 14 dní pred nástupom menštruácie. Čiže, ak je váš cyklus 21-dňový, ovulácia začne už na siedmy deň. Naopak, ak máte cyklus dlhší, napríklad 32-dňový, ovulácia príde až na 18. deň.

Ovulácia a plodné dni

Obdobie ovulácie je rovnako aj takzvaným plodným obdobím, kedy má žena najvyššiu pravdepodobnosť otehotnieť. Zrelé vajíčko, ktoré sa počas ovulácie dostane do maternice, je schopné oplodnenia len veľmi krátko. Zvyčajne ide len o 12  až 24 hodín. Napriek tomu plodné obdobie trvá približne 4 až 5 dní.

Ak chcete spoznať svoj cyklus a vedieť, kedy nastáva ovulácia, budete sa musieť pozorne sledovať. Vaše telo vám bude posielať signály, že sa blíži uvoľnenie vajíčka. Kým sa ich naučíte rozpoznávať, bude to chcieť istý čas a prax. Poďme sa pozrieť na tie najčastejšie.

1. Zmena prirodzeného hlienu v pošve

Hlien sa nachádza v pošve počas celého cyklu a väčšinou je biely, hustý a je ho pomerne málo. Práve preto ho väčšina žien vôbec neeviduje. Zmena nastáva až počas ovulácie, kedy telo začne produkovať väčšie množstvo estrogénu. Hormonálne zmeny ovplyvnia konzistenciu a vzhľad hlienu, ktorý sa mení na priehľadný a riedky. Zvyčajne sa prirovnáva konzistenciou k vaječnému bielku a ak je ho viac, je vhodné používať intímky.  

Intímky Gentle Day

2. Zvýšenie bazálnej teploty

Bazálna teplota je teplota ľudského tela v absolútnom pokoji a meria sa v telesných dutinách – ústach, pošve alebo konečníku. Na začiatku menštruačného cyklu je konštantná, ale tesne po skončení ovulácie sa vplyvom progesterónu zvýši a zvýšená pretrváva až do začiatku menštruácie.

Ak chcete zistiť, kedy máte ovuláciu pomocou sledovania bazálnej teploty, budete si ju musieť merať niekoľko mesiacov každé ráno skôr ako vstanete z postele.

3. Citlivé prsníky

Rovnako ako počas menštruácie, aj v priebehu ovulácie môžete zaznamenať bolestivé alebo citlivé prsníky. Bolesť zvyčajne nie je taká výrazná ako počas menštruácie, ale pri pozornom sledovaní si ju určite všimnete.

4. Mierna bolesť v podbrušku

Niektoré ženy pociťujú ovuláciu ako miernu bolesť v podbrušku. Niekedy sa táto bolesť dá identifikovať iba na jednej strane, zvyčajne tej, kde sa nachádza vaječník, z ktorého sa uvoľnilo vajíčko. Takáto mierna bolesť môže trvať pár minút alebo niekoľko hodín.

5. Vyššie libido

Ak vás približne v strede menštruačného cyklu pochytí väčšia chuť na milovanie, môžu za to opäť hormóny. Vaše telo veľmi dobre vie, že onedlho dôjde k uvoľneniu vajíčka a snaží sa zo všetkých síl zabezpečiť, aby došlo k jeho oplodneniu.

Ak ste sa rozhodli, že z akýchkoľvek dôvodov chcete vedieť, kedy naozaj prichádza vaša ovulácia, môžete pozorovať konzistenciu hlienu, merať bazálnu teplotu alebo použiť ovulačné testy. Nezabudnite ani na to, že ovulácia nemusí nastať počas každého cyklu.