Top

Bolia vás vaječníky? Poďme sa pozrieť na príčinu

Bolia vás vaječníky? Poďme sa pozrieť na príčinu

Bolesť podbruška je u žien častým javom pri menštruácii. Ak vás ale brucho bolí aj mimo nej, určite rozmýšľate, čím to môže byť spôsobené. Zameriame sa na možnosti, ktoré môžu túto bolesť spôsobovať.

Bolesti pri ovulácii

Ak vás pobolievajú vaječníky, vypočítajte si, v akej fáze cyklu sa práve nachádzate. Ovuláciu máme približne v 13. až 15. deň od začiatku menštruácie. Práve vtedy máme plodné dni. Pokiaľ sa nachádzate práve tejto fáze, práve to môže byť dôvodom bolestí podbruška. Táto bolesť netrápi všetky ženy, ale iba menšiu časť z nich. Bolesť pri ovulácii vás môže trápiť určité obdobie a potom zmizne. Závisí to od konkrétneho hormonálneho stavu ženu.

Zápal vaječníkov

Druhou, nepríjemnejšou príčinou, môže byť zápal vajíčkovodov a vaječníkov. Začína sa to zápalom pošvy, z ktorej sa baktérie dostanú až do maternice a vajíčkovodu. Okrem bolesti vaječníkov tento problém sprevádza aj horúčka. V takomto prípade je dôležité ihneď navštíviť lekára, aby vám určil liečbu. V horších opakovaných problémoch by vám mohla hroziť operácia.

Cysty

Bolesť podbrušia a nepravidelné krvácanie v rôznej intenzite môžu byť prvým príznakom cysty na vaječníku. Ďalším signálom je aj bolestivý sex či napätie v prsníkoch. Ak vám lekár nájde cystu, určí, či ide o nezhubný alebo zhubný nález. U mladých menštruujúcich žien sa často objavujú nezhubné (tzv. funkčné) cysty, ktoré môžu vznikať kvôli hormonálnym zmenám a po čase zmiznú. Sú veľké iba niekoľko centimetrov.

Ďalším prípadom sú tzv. retenčné cysty, ktoré môžu dosiahnuť až 25 cm. Vznikajú zadržiavaním sekrétu žliaz. Dermoidálne cysty môžu obsahovať dokonca aj zuby, vlasy a kosti. Diagnózy sú teda rôzne, aj cýst existuje viacero druhov, nebudeme ich tu však všetky popisovať. Vždy je dôležité, aby vám lekár spravil vyšetrenie.

Nemyslite hneď na to najhoršie

V každom prípade, ak vás pobolievajú vaječníky, nemusíte hneď panikáriť. 😉 Za bolesťou v podbrušku môže byť skrytých viacero príčin. Bolesti vždy nemusia signalizovať iba problém s vaječníkmi. Môžete mať napríklad zápal močových ciest, prípadne nejaký iný intímny problém. Pokiaľ vás tento problém trápi už dlhšie, navštívte radšej svojho gynekológa, aby ste predišli akýmkoľvek komplikáciám.

Eshop Gentle Day