Top

Menštruácia počas tehotenstva? Ako to vlastne je?

Menštruácia počas tehotenstva? Ako to vlastne je?

Na fórach často padá otázka, či môže byť žena tehotná, ak má menštruáciu. Dôvodov na krvácanie počas tehotenstva je niekoľko. Poďme sa na túto problematiku pozrieť bližšie.

Najčastejším dôvodom, prečo zistíme, že sme tehotné, je vynechanie menštruácie. Keď naše dni neprichádzajú, začneme panikáriť, že čakáme dieťa. Čo ak ale menštruáciu máme a sme tehotné? Toto je celkom opačný problém.

Keď netušíte, že ste tehotná…

Keď váš cyklus beží ako má, ani by vás nenapadlo, že môžete byť tehotná. A existuje viacero prípadov, kedy ženy nevedeli o tehotenstve niekoľko mesiacov. Dokonca sa to dozvedeli až keď začali rodiť. To sú extrémne prípady, ale stali sa a aj sa stávajú. Napríklad ženy, ktoré majú nadváhu podľa zrkadla ťažko v prvých mesiacoch zistia, že sú tehotné.

Jedna 40-ročná žena si myslela, že je v prechode, keď sa jej menštruácia prestala objavovať. Kilá navyše prikladala nadváhe, a preto chodievala pravidelne cvičiť. A pohyby dieťaťa v bruchu chápala ako problémy v trávením. A tak sa o jej tehotenstve dozvedela až poriadne neskoro, teda v posledných týždňoch. Nuž, ako vidíme, všetko je možné.

Rozdiel medzi menštruáciou a krvácaním počas gravidity

Ak nenastane oplodnenie vajíčka, výstelka maternice sa oddelí a s menštruačnou krvou vyjde von – tomu hovoríme menštruácia. No keď dôjde k oplodneniu vajíčka a jeho uhniezdeniu vo výstelke maternice, hormóny sa postarajú o to, aby tkanivo steny maternice zostalo neporušené. Práve preto prestaneme menštruovať.

Krvácanie počas tehotenstva je menej intenzívne ako pri menštruácii. Ide skôr o slabé špinenie sprevádzané výtokom. Objavuje sa v čase ovulácie alebo v čase, kedy by ste mali dostať menštruáciu. Nie to klasická menštruácia. Môže ísť o uhniezďovanie vajíčka do steny maternice, ktoré toto krvácanie zapríčiní. Sú teda výnimočné prípady, kedy dochádza k špineniu počas prvých mesiacov tehotenstva.

Na krvácanie v tehotenstve pozor!

Každé krvácanie počas gravidity by sa malo vyšetriť. Napíklad mierne krvácanie môže byť spôsobené vyššou citlivosťou krčka maternice alebo infekciou. Silnejšie krvácanie je výstrahou, pretože môže signalizovať potrat. Býva sprevádzané bolesťami brucha. No dôvod silného krvácania môže byť aj mimomaternicové tehotenstvo.

V neskoršom štádiu gravidity môže mať krvácanie za následok nesprávne uloženie placenty, jej poškodenie alebo prasknutie cievy či maternice. To už sú ale vážne problémy, ktoré musí ihneď riešiť lekár, aby bolo dieťatko aj matka v poriadku.