Top

Môžu za tvoje akné hormóny alebo je problém niekde inde?

Môžu za tvoje akné hormóny alebo je problém niekde inde?

Porcelánovú pleť ako snehulienka bez žiadnej nedokonalosti má snáď iba niekoľko z nás. A my ostatné, ktoré pred zrkadlom utekáme, im závidíme. Čím to je, že niekto akné má a niekto nie?

Dôvodov, prečo sa na pleti objavujú vyrážky môže byť naozaj veľa. Poďme sa na ne pozrieť:

  • Dedičnosť – problematickú pleť môžeme, bohužiaľ, aj zdediť.
  • Menštruácia – mať akné niekoľko dní pred menštruáciou nie je žiadna novinka. Najmä mladým dievčatám sa objaví prvé akné práve počas ich prvých skúseností s menštruáciou.
  • Hormonálne zmeny – akné a hormóny majú spojitosť. Hormonálna nerovnováha sa prejavuje aj na našej pleti. S hormonálnymi zmenami sa spája taktiež tehotenstvo. Práve v tomto období sa budúce mamičky sťažujú na problematickú pleť.
  • Stres – stresové situácie a napätie môžu spôsobovať zvýšenú tvorbu mužských pohlavných hormónov a tie stimulujú tvorbu mazu.
  • Lieky – ak užívate lieky na spanie, štítnu žľazu, nejaké hormonálne prípravky atď, môžu vám spôsobovať vyrážky na pleti.
  • Strava – zmena stravy pomohla mnohým ženám s akné. Cukor, biele pečivo, vyprážané jedlá … ich nadmerná konzumácia dáva našej pleti poriadne zabrať. No problém môže byť skrytý aj v intolerancii alebo alergii na niektoré druhy potravín. Ich obmedzením vyriešite nielen zlepšenie pleti, ale napríklad aj zažívacie problémy.
  • Nevhodná kozmetika – ak dlhodobo používate mastné kozmetické prípravky či mydlá, môže byť problém skrytý práve v nich. Látky ako lanolín alebo laurylsufát sodný môžu spôsobovať problémy s pleťou. Práve to je jeden z dôvodov, prečo sa dospelým ženám objavuje akné na tvári.

Vytláčanie je pasé

Úplne chápem, že sa na tie vyrážky jednoducho nemôžete pozerať a chcete ich vytlačiť. No neodborné vytláčanie vám ľahko zanechá na tvári fľaky a jazvy. Skúste radšej navštíviť kozmetičku alebo dermatokozmetické centrum. Existujú prístroje (napr. LED lampa, IPL prístroj), ktoré svojimi liečivými účinkami pôsobia antibakteriálne. Nezabúdajte ale ani na pravidelné čistenie pleti čistiacou kozmetikou.

Super pomôcka

Ak stále netušíte, odkiaľ pramení váš problém, pomôže vám tento obrázok. Môžete na ňom vidieť tvárové zóny. Ku každej je priradený nejaký ľudský orgán. Ak sa vaše akné objavuje v niektorej z týchto zón, z obrázka zistíte, ktorý orgán môže mať problém. Podľa čínskej medicíny totiž poloha akné na tvári korešponduje s nejakým zdravotným problémom v tele.

Zóny akné