Top

S úpravou jedálnička nebude klimaktérium strašiakom

S úpravou jedálnička nebude klimaktérium strašiakom

Klimaktérium má niekoľko podôb. Niektoré ženy si ani nevšimnú, že nastalo, iným sa obráti svet hore nohami. Ak patríte do tej druhej skupiny, nezúfajte. Vyskúšajte namiesto liekov úpravu jedálnička a telo sa vám odmení. Prečítajte si zoznam ingrediencií, ktoré sa vám oplatí vyskúšať.

Klimaktérium, nazývané aj prechod, je prirodzenou súčasťou ženského života. V priemere sa objavuje u žien vo veku 51 rokov a prináša so sebou množstvo sprievodných príznakov, ktoré sa môžu prejaviť fyzicky či psychicky. Netreba však podliehať panike či frustrácii. Nie je to nič, čo by ženy nezvládli. Akými potravinami si teda pomôcť?

Potraviny bohaté na fytoestrogény

Tieto potraviny vedia nahradiť hormonálnu liečbu, ktorá so sebou okrem pozitív prináša aj mnohé aj vedľajšie účinky. Potraviny s vysokým obsahom fytoestrogénov sú pestré. Nakombinovať z nich menu podľa chuti je preto jednoduché. .
Prírodné zdroje estrogénu zabezpečia:

Potraviny zo sójových bôbov: tofu, múka, nátierky, sójové mlieko či jogurty
Zelenina: zemiaky, zelená fazuľka, fenikel, mrkva a červená repa
Ovocie: jablká, čerešne, datle,
Celozrnné obilniny a výrobky z celozrnnej múky

Doprajte si esenciálne mastné kyseliny

Zdravej pokožke, hormónom v rovnováhe, ako aj prevencii pred nervovým vypätím pomôžu rastlinné oleje lisované za studena. Jedálniček určite obohaťte morskými rybami, ideálne  tuniakom, lososom a makrelou.

Hladinu estrogénu zvýšte bórom
Zaradenie bóru do jedálnička príde vhod aj maškrtníčkam. Nájdete ho v jablkách, orechoch, hruškách, hrozne, broskyniach, mandliach, mede, hrachu či šošovici. S takýmto výberom bez problémov nakombinujete ľahký ovocný šalát.

Vysoký obsah selénu proti návalom
Návaly horúčav sú tiež jedným z najbežnejších prejavov klimaktéria. Prichádzajú znenazdajky vo dne aj v noci. Zmiernenie návalov horúčav a podporu štítnej žľazy zabezpečíte morskými rybami, celozrnnými potravinami, sójou, fazuľou a vajíčkami.

Superpotraviny majú zelenú
Enzýmy nájdete v klíčkoch, výhonkoch, zelených potravinách či superpotravinách. Klíčky si jednoducho pripravíte aj v nakličovacích miskách, niektoré sa dajú zohnať v obchodoch so zdravou výživou. Tam zoženiete aj superpotraviny či zelené potraviny.


Dopĺňajte vitamín C a pite množstvo kvalitných tekutín
Vitamín C prispieva k tlmeniu nepríjemných návalov horúčav. Návaly sprevádza zvýšené potenie, a preto je veľmi dôležité, aby ste pravidelne dopĺňali tekutiny. Denne by ste mali vypiť aspoň 2 litre vody. Pramenitú vodu kombinujte s minerálnymi vodami, nakoľko potením sa vaše telo zbavuje dôležitých prvkov a živín.

Jedným zo sprievodných príznakov klimaktéria je aj zvýšené krvácanie v nepravidelných intervaloch. K pocitu čistoty počas celého dňa vám pomôžu aj obrúsky na intímnu starostlivosť.

Počas dní so silným krvácaním oceníte aniónové vložky, ktorých absorpčné schopnosti sú až trojnásobne  vyššie než u bežných vložiek.

https://www.eshop.gentle-day.sk/Anionove-nocne-vlozky-Gentle-Day-d22.htm


V prípade, že sa rozhodnete uprednostniť zmenu jedálnička pred hormonálnou liečbou, výsledky sa zrejme nedostavia hneď po prvom obede. Chce to trošku času a trpezlivosti.
Nenechajte sa však obmedzovať, prechod neznamená koniec vašich aktivít. Začína sa ďalšia etapa života. Veríme, že aj vďaka vašim životným skúsenostiam to bude tá najlepšia.