Top

Tipy, ako zmierniť svrbenie v pošve

Tipy, ako zmierniť svrbenie v pošve

Svrbenie v intímnych partiách sa môže objaviť nečakane a keď si nevieme s týmto problémom poradiť, je to ozajstné trápenie. Neznesiteľný pocit tam dolu nám dokáže pokaziť deň. Máme pre vás niekoľko tipov, ako si s ním poradiť.

Svrbenie v pošve môže vzniknúť premnožením kvasiniek. Najčastejšie za tento problém môže huba Candida albicans. No stále častejšie sa stretávame s tzv. zmiešanými zápalmi, kde sa na zápale okrem kvasiniek podieľajú aj iné baktérie. Preto ak pri takomto zápale zvolíme nesprávnu liečbu, problémy sa po čase môžu objaviť opäť.

Návšteva lekára je teda vhodným riešením, ako si byť istá, že bol váš problém dobre preliečený. No stávajú sa nám situácie, kedy lekár nie je po ruke a my si musíme rýchlo pomôcť samy. V lekárni si môžeme kúpiť krém proti svrbeniu, čipky alebo produkty s protizápalovým účinkom. To je jedna možnosť.

Liečivé sedacie kúpele

Ďalšia možnosť je sedací kúpeľ, ktorý dokáže zmierniť problémy a priniesť úľavu v krátkom čase. Kúpeľ si môžete pripraviť napríklad z rebríčka obyčajného, ktorý ma protizápalové účinky. Pomáha pri mykózach, problémoch s vaječníkmi, pri pomočovaní alebo nepravidelnej menštruácii a mnohých ďalších problémoch.

Je dobré pripraviť si z neho čaj a piť ho, no pokiaľ máte akútne svrbenie, urobte si sedací kúpeľ. 100 g rebríčka dajte do 2 až 3 litrov vody a nechajte ju zovrieť. Vypnite varič a bylinky ešte lúhujte. Počkajte, kým voda trochu vychladne, preceďte, prelejte do lavóra a sadnite si do tohto kúpeľa na 20 až 30 minút.

Namiesto rebríčka môžete použiť aj iné bylinky s protizápalovým účinkom, napríklad harmanček alebo repík. Na internete nájdete aj recepty na sedacie kúpele s octom, no buďte opatrné. Ocot môže zmeniť hladinu pH v pošve. Časté kúpele s pridaním octu by vám mohli spôsobiť problémy.

Čo jesť a nejesť?

Je dôležité vyvarovať sa sladkostiam a potravinám, ktoré obsahujú väčšie množstvo cukru. Cukor vytvára pre kvasinky ideálne prostredie.

Asi ste už počuli o liečivých účinkoch jogurtu, ktorý si zavediete do pošvy. Tento babský recept vám rozhodne neodporúčame. Jogurt síce obsahuje laktobacily, no sú úplne iného typu ako tie v pošve. Nachádzajú sa v ňom taktiež cukry, bielkoviny, tuky a iné látky, ktoré prostredie v pošve iba ohrozia.

Jogurt s probiotickými kultúrami môžete konzumovať. Tak vám pomôže oveľa viac, pretože je to probiotikum, ktoré má priaznivé účinky aj pri ženských problémoch.

Správne umývanie

Keď sa problém so svrbením objaví, umyte sa čistou a vlažnou vodou. Nepoužívajte príliš horúcu vodu a vynechajte mydlá a iné parfumované produkty. Pri týchto problémoch použite jedine výrobky s neutrálnym pH bez vône. Jedným z takých je aj Emulzia Gentle Day na intímnu hygienu. Viac sa o intímnej hygiene dočítate v našom predošlom článku.

Vaše problémy mohli vzniknúť napríklad po užívaní antibiotík, antikoncepcie, po kúpaní na kúpalisku alebo nesprávnou výživou. Emulzia Gentle Day vám pomôže zbaviť sa nepríjemných pocitov a posilní vašu obranyschopnosť. Po umytí si oblečte výlučne bavlnené nohavičky.

Problémy so svrbením sa môžu zhoršiť pri menštruácii. Počas nej sa baktérie v krvi dokážu rozmnožiť oveľa rýchlejšie. Použite preto aniónové vložky Gentle Day, ktoré eliminujú počet baktérií, sú z prírodného materiálu a majú neutrálne pH. Vložky si meňte každé 3 až 4 hodiny.

Eshop Gentle Day