Top

Viete, ako si vypočítať plodné dni?

Viete, ako si vypočítať plodné dni?

Niektoré ženy sa ich nevedia dočkať, iné sú, naopak, počas nich mimoriadne opatrné. Plodné dni sú pre ženské zdravie dôležité, takže by si ich mala sledovať každá z nás. Ako ich nájsť a identifikovať v komplikovanom menštruačnom cykle?

Dĺžka menštruačného cyklu je 28 dní, to vie každý siedmak. Na druhej strane však, ktoré z nás má dokonale fungujúce telo ako z učebnice? Reálny, a stále zdravý cyklus môže trvať od 25 do 35 dní, navyše, každý z nich môže byť iný.

Počítajme spolu

Naša menštruácia je ovplyvnená toľkými vonkajšími vplyvmi, že by ich bolo ťažké vymenovať. Niektoré si navádzame dokonca my samy: stres, zvýšené pracovné tempo, nedostatok spánku… Pritom by mala žena prispôsobovať tieto veci svojmu cyklu, nie naopak, ako to od nej očakáva moderná doba. Hlavne ak túži po bábätku a snaží sa dostať do požehnaného stavu. No to by bola téma na samostatný článok.

Vráťme sa však k výpočtu plodných dní. Počítajme začiatok krvácania ako prvý deň cyklu. Najzákladnejšie pravidlo hovorí, že dni, keď môže žena otehotnieť s najväčšou pravdepodobnosťou, sú presne medzi dvomi, za sebou nasledujúcimi menštruáciami. To znamená približne medzi 10. až 17. dňom cyklu.

Plodné dni teda pravidelne začínajú dva-tri dni pred ovuláciou a končia deň-dva po nej. Ale čo je vlastne ovulácia a prečo je najčastejšie používaným slovom žien, túžiacich otehotnieť?

Ovulácia – kľúčový moment cyklu

Ovuláciou označujeme dôležitý a vo svojej jednoduchosti dokonalý proces, prebiehajúci v ženskom tele. Na pokyn hlavného generála – hypofýzy – sa z vaječníka každý mesiac uvoľní vajíčko (niekedy aj niekoľko). V ideálnom prípade sa tak stane v 13. až 15. dni cyklu. Mohli by sme si myslieť, že k ovulácii dochádza najčastejšie v 14. dni cyklu, ale nie je to tak – pokojne sa tak môže udiať kedykoľvek medzi 12. a 16. dňom cyklu. Tento časový interval sa nazýva luteálna fáza.

Vajíčko ďalej putuje vajcovodom až do maternice. Práve v tejto fáze najpravdepodobnejšie dochádza k jeho oplodneniu. Zaujímavosťou je to, že otehotnieť môžete aj vtedy, ak ste mali sex najneskôr 48 hodín pred ovuláciou, teda v 12. dni cyklu. Dôvod? Ženské telo v týchto dňoch vytvára špeciálny, takzvaný plodný cervikálny hlien. Niektoré životaschopné spermie v ňom dokážu prežiť aj dva-tri dni, a až následne oplodniť vajíčko. Vajíčko po 24 hodinách odumiera.

Ovulacny test

Vzorce vs signály tela

Pre presné určenie plodných dní môžete použiť špeciálnu kalkulačku. Stačí, ak zadáte prvý deň vašej poslednej menštruácie a priemernú dĺžku cyklu.

No podotýkame, všetky tieto procesy sú veľmi subjektívne – čo vidno už len z toho, že slovo „priemerný” nie je nutne to isté ako „presný”. Takisto, v prípade niektorých žien, ani slová „plodné” a „neplodné” nemusia znamenať absolútne nič.

Na jednej strane, niekedy tehotenstvo nezaručí ani to, ak by ste celú ovuláciu trávili v posteli s adeptom na otecka. Na druhej strane, ako sa hovorí, ak sa bábätko chce narodiť, tak sa narodí. V tom prípade počatiu nezabráni ani práve doznievajúca menštruácia.

Ešte spoľahlivejšie než všetky magické výpočty sú signály vášho tela. Pozorná žena z nich dokáže veľa vyčítať – aj to, kedy má plodné a kedy neplodné dni.

Chcete svojmu telu poskytnúť počas menštruácie zdravý a hygienický komfort? Vyskúšajte hypoalergénne tampóny Gentle Day, vyrobené zo 100 %-nej organickej bavlny.